Kışın Evde Küf Ve Rutubet Olmasının Nedenleri

Kışın Evde Küf Ve Rutubet Olmasının Nedenleri

Küf ve rutubet sorunları genellikle kuzey iklimlerde kış aylarında meydana gelmektedir. Bu, normal ev faaliyetleriyle evde oluşan nem miktarı yetersiz havalandırma yüzünden dışarı çıkmamasından kaynaklanır. Ev sahipleri genellikle ısı kaybını azaltmak için bütün pencereleri sıkıca kapatma hatasına düşerler, ancak bu da su buharının çıkmayacağı anlamına gelir. Ardından pencerelerde ve diğer soğuk yüzeylerde yoğuşma birikir ve siyah kalıp ve küf oluşumuna neden olur. Buda evin içinde rutubet kokusuna neden olur. Evinizde sık sık hava değişimi yapın belirli aralıklarda havalandırın.

Küf Rutubeti Önleme Fikirleri

Havalandırma deliklerini engellemeyin ve bazı camları her gün yaklaşık bir saat kadar açık tutun. Evinizi aynı sıcaklıkta tutulduğunuzda, nem damlacıkların daha serin bölgeler üzerine yerleşmesini önleyebilirsiniz.
Ev hanehalkları, normal hane halkı aktiviteleri tarafından üretilen büyük miktarda su buharı fark edildiğinde şaşkına çevrilir ve ailen ne kadar büyük olursa, dışarıya kaçması gereken nem miktarı artar. Nefes alma, banyo yapma, kurutma yıkama ve pişirme ana faktörlerdir ve eğer eviniz kışın düzenli olarak havalandırılmıyorsa, tüm bu nemin nereye gideceğini düşünüyorsunuz? Soğuk yüzeyleri yoğunlaştıracak ve küf ve rutubete neden olacaktır. Küf ve rutubet sorunları modern çağın bir problemidir. Çift cam ve ev yalıtımı gelmeden önceki zamanlarda olmazdı. Geçmişte, soba yakıldığı için bacalar, nemi dışarıya çekerken evlerin nebi baca yolu ile atılmaktaydı.

kışın evde küf ve rutubet olmasının nedenleri

Aşağıdaki Konular İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın